Vai Jūrmalas tirgus ir apstājies?

2019-05-28

Ja pirms pieciem gadiem maija mēnesī aktivitāte Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū jau noritēja pilnā sparā, tad šogad, līdzīgi, kā pēdējos pāris gadus tā ir salīdzinoši mērena. Šāda korekcija vērojama sakarā ar zemo nerezidentu aktivitāti, kas strauji samazinājās līdz ar 2014. gadā veiktajām izmaiņām termiņuzturēšanās atļauju noteikumos. Šis fakts ir palielinājis pieprasījumu no vietējo pircēju puses, kas mēģina noteikt savu cenu. Galvenais faktors veiksmīgai darījuma norisei šobrīd ir vietas, kvalitātes un cenas attiecība, kas, jāatzīst, Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū ir bijusi samērā pārvērtēta.

Jauno projektu segmentā lielākais pieprasījums ir par dzīvokļiem cenu kategorijā līdz 250 000 eiro. To apliecina arī Zemesgrāmatā pieejamie dati – 2018. gadā jaunajos projektos iegātāti vidēji 92 kv.m. plaši dzīvokļi ar cenu ap 217 000 eiro. No nerezidentu puses interese ir par mājokļiem platībā no 100 līdz 150 kv.m. un cenu līdz 500 000 eiro. Taču tieši šo klientu vidū ir aktualizējies ne tik daudz jautājums par cenu, bet gan neskaidrības, ko rada ekonomikas un politikie aspekti, jo daudziem nerezidentiem rodas problēmas ar kontu atvēršanu Latvijas bankās, līdzekļu izcelsmes likumības pierādīšanu, nomaksātajiem nodokļiem un darījuma caurspīdīgumu.

Pietiekami augsts pieprasījums dominē privātmāju segmentā, taču ļoti liela daļa no pārdošanā pieejamajiem īpašumiem ir būvēti pirms desmit vai pat padsmit gadiem, kas šodienas pircēju vairs neapmierina ne izskata un kvalitātes ziņā, ne arī noteiktās cenas ziņā. Pircēju vidū joprojām pieprasītākie Jūrmalas rajoni ir posmā no Lielupes līdz Dzintariem, taču šajos rajonos īpašnieki jo sevišķi nav gatavi cenas samazinājumam, kas atbilstu pircēju pieprasījuma līmenim un pašreizējai tirgus situācijai. Tā rezultātā, ja klients nevar atrast savām vēlmēm un prasībām atbilstošu privātmāju ar vidējo platību ap 200-250 kv.m. un cenu līdz 400 000 eiro, tad tas vērš savu uzmanību uz īpašumiem tuvāk Rīgai – Piņķiem, Babīti un Mārupi.

Apkopojot visu augstākminēto, jāsecina, ka Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgus joprojām ir aktīvs, taču tajā gan ļoti lēnām, bet notiek korekcijas, kuras jau sen bija nepieciešamas.

Diāna Frīdenberga

Valdes priekšsēdētāja +37167284544 +37128232001
diana.fridenberga@ober-haus.lv Ieriķu iela 5, Riga, LV-1084


Ober-Haus jaunumi