Uzplaukums Liepājas nekustamā īpašuma tirgū

2023-02-15

Pēdējos gados manāms Liepājas pilsētas nekustamā īpašuma tirgus uzplaukums. Pilsēta kļuvusi pievilcīgs galamērķis ne tikai tūristiem, bet arī rīdziniekiem, kas vēlas šeit palikt uz dzīvi. To veicina gan industriālā attīstība, gan dažādu jaunu kultūrvietu un apskates objektu izveide, jaunas darba vietas. Pilnīgi noteikti arī Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss, kas iegūts 2027. gadam, šo interesi tikai pastiprinās. Tomēr pieaugot iedzīvotāju skaitam, būtiski jūtams īres dzīvokļu deficīts.

Liepāja kļuvusi īpaši draudzīga uzņēmumiem, piedāvājot izdevīgus nosacījumus un ekonomiskus atvieglojumus. Tas viss pateicoties Liepājas Speciālajai ekonomikas zonai (LSEZ), kurā šobrīd darbojas 44 ražošanas uzņēmumi. Tāpēc nav brīnums, ka šo sakārtoto un labvēlīgo vidi aizvien vairāk cilvēku izvēlas par savu dzīvesvietu. Nekustamo īpašumu tirgus ir ļoti aktīvs un katru mēnesi tiek veikti aptuveni 130 pārdošanas darījumi.

Lielākais pieprasījums novērojams jūras tuvumā, kur, saprotams, cenas ir augstākas, taču jauna tendence novērota mikrorajonu sērijveida dzīvokļos, kur cenas salīdzināmas ar galvaspilsētu Rīgu. Iedzīvotāju pieauguma dēļ ir grūtības atrast īres dzīvokli, tāpēc arī cenas ir augstas. Diemžēl, lai risinātu šo dzīvokļu deficītu, jauni projekti netiek plānoti, lai gan pieprasījums pēc tiem ir. Ir pieņēmums, ka attīstītājiem nav ekonomiska pamata uzsākt jaunu projektu attīstību.

Renovētās ēkas ir vispieprasītākās, bet šobrīd pircējs pievērš uzmanību tam, kādi ir kopējie ikmēneša maksājumi par siltumu un vai ir iespējams regulēt apkuri.

Cenas renovētajās mājās, populārajos rajonos svārstās no 1000-1500 EUR par kvadrātmetru, divistabu un trīsistabu dzīvokļiem. Ja skatāmies uz lētākiem risinājumiem, tad tas būs rajonā Tosmare, kur cenu kategorija ir no 350-400 EUR par kvadrātmetru.

Zemesgrāmatas statistikā redzam, ka īpašumu iegāde tiek veikta ar pašu līdzekļiem, bez hipotekārā kredīta. Tomēr pieaugot īpašumu cenām, pieaug arī hipotekāro kredītu skaits.

Greznākai dzīvei pie jūras, pat nav no svara kā īpašums tiks iegādāts, jo Liepājas jūras tuvumā praktiski nav iespējams iegādāties zemes gabalu, tie pieejami tikai ārpus pilsētas. Pēc datiem novērojam, ka Nīcas pusē pārdots zemes gabals par 40 000 EUR par vienu hektāru, Ziemupē 3 hektāri pārdoti par 100 000 EUR, taču lielākais darījums noticis Saraiķos, kur 7 hektāri pārdoti par 150 000 EUR.

Šobrīd vērojama tieksme Krievijas pilsoņiem atbrīvoties no sava īpašuma Liepājā, kas galvenokārt pirkts vasaras atpūtai. Uz šo vasaras māju iegādi aizvien pārliecinoši lūkojas lietuvieši.

 

Diāna Frīdenberga

Valdes priekšsēdētāja +37167284544 +37128232001
diana.fridenberga@ober-haus.lv Ieriķu iela 5, Riga, LV-1084


Ober-Haus jaunumi