NĪ tirgus bez krasām svārstībām

2020-12-10

Ir pilnīgi skaidrs, ar ko šis gads ieies pasaules vēsturē, tomēr, spītējot vīrusam, pandēmijai un ierobežojumiem, nekustamā īpašuma tirgus nav panīcis.

Tas šogad ir bijis diezgan aktīvs un izteikta īpašumu cenu lejupslīde nav notikusi.

“Tirgus noskaņojums bija visnotaļ mainīgs. Pavasarī Covid-19 nopietni iedragāja tirdzniecības platību, viesnīcu un ēdināšanas telpu segmentu.

Dzīvojamo platību tirgū lielākās izmaiņas bija īres segmentā. Pasaulē populārais uzņēmējdarbības veids Latvijā sāka attīstīties vien pirms dažiem gadiem – uzņēmēji iepirka nelielus īpašumus, aprīkoja tos ar mēbelēm un piedāvāja īrei uz diennakti. Tiklīdz robežu slēgšanas dēļ tūristu plūsma pārtūka, šo dzīvokļu īpašniekiem nekas cits neatlika kā piedāvāt savus dzīvokļus ilgtermiņa īrei. Tas pavasara otrajā pusē Rīgas centrā radīja izīrējamo dzīvokļu pārpalikumu, kas savukārt ietekmēja cenas – tās samazinājās. Lai situāciju līdzsvarotu, bija vajadzīgs laiks.

Viens no darījumu veidiem, kas Latvijā kļūst populārāks, ir komercīpašuma sale and leaseback (pārdošana ar atpakaļnomu). Uzņēmums, kas vēlas iegūt kapitālu, pārdod savu komercīpašumu, kurā veic uzņēmējdarbību. Pēc objekta pārdošanas, tas turpina darbu tajās pašās telpās, taču kā nomnieki. Investoriem tā ir garantija zemākam riskam, bet iepriekšējiem īpašniekiem šāds modelis ļauj iegūt līdzekļus investīcijām. Ņemot vērā pandēmijas ietekmi uz daudzām nozarēm, šādi darījumi varētu notikt biežāk.

2020.gads parādīja, ka viss pasaulē ir mainīgs, dažādi globāli notikumi var uzrasties negaidīti, taču vienlaicīgi varam arī secināt, ka ne visi satricinājumi nes būtiskas cenu izmaiņas nekustamo īpašumu sektoram. Covid-19 ir skāris visu pasauli, daudzi ir zaudējuši darbu un ienākumus, neskatoties uz to, īpašumu cenas ir palikušas gandrīz nemainīgas, un tā nav tikai vienas valsts tendence. Lielākas vai mazākas ekonomiskās krīzes laikā īpašumu cenas krita, un daudzi prognozēja, ka arī Covid-19 ietekmē tās samazināsies, bet, kā tirgus rāda, tā vismaz pagaidām nav.

Pietiekami stabili turamies to cenu līmenī, kāds bija fiksēts 2019.gada beigās. Domājam, ka 2021.gada beigās arī darījumu rādītāji būs tikpat labi kā 2019.gada beigās. Taču pašam koronavīrusam beigu nav un tik drīz nebūs. Tas kļūs par sezonālu parādību, to uztversim mierīgāk.

Komerctelpu segmentam ir svarīgi, lai atjaunotos starptautiskais tūrisms. Tā atgriešanās iepriekšējā līmenī var būt samērā strauja: cilvēki ir noguruši no ilgstošas uzturēšanās vienā vietā un ierobežojumiem.

Globālā ekonomiskā recesija var ievilkties, bet Baltijas valstīs situācija ekonomikā ir stabila un nav slikta. Neesam tik lielā mērā atkarīgi no starptautiskajiem tirgiem. Pēdējās dekādēs nav bijuši strauji uzplaukumi un lieli kritumi. Situācija normalizēsies un investori to redz: panikas nav ne finanšu, ne nekustamā īpašuma tirgos.

Mājokļu cenu ziņā būtiskam kritumam nevajadzētu būt. Ja salīdzina ar Lietuvu un Igauniju, tur cenas ir krietni augstākas. Ņemot vērā Eiropas kontekstu – varam sagaidīt lēzenu cenu pieaugumu vēl daudzu gadu garumā.”

Andis Bīriņš | Ober Haus Real Estate Dzīvojamo platību nodaļas vadītājs

Artūrs Lezdiņš | Ober Haus Real Estate Vērtēšanas nodaļas vadītājs

Evita Zemberga-Zakalovska

Mārketinga speciāliste +371 67284544 +371 28232017
evita.zemberga@ober-haus.lv Ieriķu iela 5, Rīga, LV-1084 (C ieeja, 3.stāvs)


Ober-Haus jaunumi