Nākotne īpašumu tirgū – izaicinājumi vai iespējas?

2020-03-19

Laikā, kad Latvijā daudzas tirdzniecības vietas slēdz durvis, vairāki lieli uzņēmumi paziņo par darbinieku atlaišanu un pasaulē Wall Street akciju tirgus kopš februāra vidus viena mēneša laikā nokrities par gandrīz 30%, rodas liels jautājums arī par potenciālām nekustamā īpašuma tirgus izmaiņām.

Šobrīd vīrusa COVID-19 izraisītā situācija ir radījusi nenoteiktību, neziņu, bailes par tuvāku un tālāku nākotni. Nekustamo īpašumu tirgū šobrīd ir nogaidoša situācija, neizpratne, cik ilgi un kā esošā situācija ietekmēs tirgu. Šobrīd visvairāk ietekmi izjūt nekustamais īpašums, kurš ir saistīts ar citu valstu iedzīvotāju ieceļošanu Latvijā. Piemēram, īstermiņa īres. Šim segmentam ir nepieciešams pārorientēties uz ilgtermiņa īri, atstāt īpašumus uz nenoteiktu brīdi neskartus vai pārdot. Tāpat arī pārdevējiem, kuri atrodas ārzemēs, bet potenciālais pircējs ir tieši šobrīd, darījumu nav iespējams veikt, ja nav elektroniskais paraksts vai nav pilnvarotā persona Latvijā. Visiem jāmācās ne tikai koordinēt savu ikdienu, bet arī veikt darījumus attālināti. Mainās ne tikai ikdienas paradumi, bet arī nekustamā īpašuma darījuma gaita.

Tos, kuri šobrīd noskata savu nekustamo īpašumu, aicinām būt atbildīgiem pret apkārtējiem un ievērot piesardzības norādījumus, kas nepieciešami, lai vīruss pēc iespējas mazāk izplatītos. Jo atbildīgāki būsim šodien, jo mazāku krīzi radīsim ilgtermiņā. Objekta apskates ar mūsu uzņēmuma palīdzību ir iespējams veikt virtuāli.

Nekustamā īpašuma tirgus attīstība atkarīga no kopējās ekonomiskās situācijas Latvijā un pasaulē un ilgtermiņa ietekmi šobrīd vēl pāragri prognozēt. Taču turpinot ikdienas darbu, novērojam, ka daudzi, neskaidrības dēļ būs gatavi samazināt sava īpašuma cenu un iespējams pat neliels darījumu skaita pieaugums, jo attiecīgi būs arī iedzīvotāju daļa, kas izmantos šo brīdi, lai veiktu drošu investīciju. Latvijas nekustamā īpašuma tirgum būs salīdzināmi vieglāk pārvarēt potenciālo ekonomisko krīzi. Iepriekšējās krīzes sākumā 2007. gada jūlijā vidējā sērijveida dzīvokļu cena bija aptuveni 1600 eiro par kvadrātmetru, šobrīd sērijveida mājokļa vidējā cena ir 820 eiro par kvadrātmetru. Šāda  atšķirība veidojusies pateicoties iedzīvotāju un finanšu iestāžu piesardzībai, neuzņemoties pārāk lielu kredītsaistību risku pret oficiāliem ienākumiem. Svarīgs apstāklis, izvērtējot kredītņēmēja risku, tiek ņemta vērā kredītņēmēja spēja apmaksāt saistības arī aizdevumu likmes pieauguma gadījumā.

Šobrīd, kad ir vienas no vēsturiski zemākām starpbanku likmēm, aizņēmējiem ir labākas iespējas saņemt hipotekāro aizdevumu. Arī bankas ir tam gatavas.

Šajā sarežģītajā laikā Ober-Haus eksperti turpina savu pakalpojumu sniegšanu, nepieciešamības gadījumā palīdzot ar padomu un sniedzot pilnu servisu – sniedzot konsultācijas par mājokļu, zemju, komercīpašumu pirkšanu, pārdošanu, nomu un vērtēšanu, nodrošinot elektronisku dokumentu apriti, atbilstošu datu aizsardzības likumam. Taču, atsaucoties uz valstī izsludinātajiem noteikumiem COVID-19 izplatības samazināšanai un rūpējoties par saviem darbiniekiem, aicinām maksimāli izmantot digitālās saziņas iespējas.

Guntis Kanenbergs | Ober-Haus Real Estate Latvia | Valdes priekšsēdētājs

Evita Zemberga-Zakalovska

Mārketinga speciāliste +371 67284544 +371 28232017
evita.zemberga@ober-haus.lv Gustava Zemgala gatve 76, Rīga, LV-1039


Ober-Haus jaunumi