Dzīvokļu cenām gada laikā bija tendence palielināties, taču turpmākās perspektīvas nav pārāk optimistiskas

2020-03-24

Ober-Haus cenu indekss, kas reģistrē vidējās dzīvokļu cenu izmaiņas galvaspilsētā, 2020. gada februārī pieauga par 0,2%, sasniedzot 1272 eiro par vienu kvadrātmetru. Dzīvokļu cenu pieaugums gada griezumā bija 2.1% (1245 eiro par vienu kvadrātmetru 2019. gada februārī).

Gads iesākās ar pozitīviem rādītājiem un solījās būt veiksmīgs Latvijas mājokļu tirgū. Pagājušā gadā piebremzēto mājokļu kreditēšanu bija plāns palielināt, daudzi jauni gan dzīvojamo platību, gan komercplatību projekti bija iesākti vai bija plānota to uzsākšana 2020. gada pirmajā pusgadā. Aktīvais mājokļu tirgus un samērīgā izaugsme dzīvokļu pārdošanas cenās padarīja tirgus dalībniekus optimistiskus. Tomēr satraucošās ziņas par koronavīrusa uzliesmojumu, kas apdraud sabiedrības veselību, var negatīvi ietekmēt ekonomiku. Globālie akciju tirgi bija pirmie, kas reaģēja uz šo epidēmiju ar rekordzemu līmeni. Tomēr atšķirībā no akciju tirgiem nekustamā īpašuma tirgi ir daudz mazāk likvīdi (pārdošanas/pirkšanas process ir daudz sarežģītāks un ilgāks nekā tas, kas saistīts ar finanšu aktīviem), un pirmās pazīmes par izmaiņām nekustamā īpašuma tirgū parasti ir pamanāmas nedaudz vēlāk nekā citās nozarēs.

Runājot par Latvijas ekonomikas īstermiņa attīstības perspektīvām, šajā brīdī joprojām ir grūti novērtēt vīrusa ietekmi gan uz atsevišķām ekonomikas nozarēm, gan uz valsts ekonomiku kopumā. Pat ja pesimistiskās prognozes nepiepildās un galvenie makroekonomiskie rādītāji joprojām ir pozitīvi, patērētāju uzticamība ir svarīgs faktors nekustamā īpašuma tirgū. Latvijas patērētāju uzticamības indekss ilgu laiku bijis ar mīnusa zīmi. Kā liecina pieejamie statistiskie dati, vidējais patērētāju uzticamības indekss periodā no 2018. gada sākuma ir -4.2 punkti, zemākais šajā periodā bijis 2018. gada jūlijā, nokrītot līdz -7.2 punktu atzīmei, savukārt pozitīvākais 2019. gada decembrī pakāpjoties līdz -1 punkta atzīmei, kas liecina, ka patērētāju uzticamība pamazāk uzlabojās.

Tirgus inerces dēļ nākamie mēneši var vēl neparādīt patieso vīrusa ietekmi nekustamā īpašuma sektorā. Šobrīd, kad ekonomisti ir kļuvuši stipri piesardzīgāki par turpmākajām ekonomiskās attīstības perspektīvām, patērētāju uzticamība visticamāk strauji mazināsies un radīs sliktākus nekustamā īpašuma rādītājus (darījumu skaits, cenu izmaiņas utt.) kā bija plānots 2019. gadā un 2020. gada sākumā. Rezultātu rādītāji starp tautsaimniecības nozarēm, kas tiks fiksēti turpmākajos mēnešos gan Latvijā, gan citās valstīs, ļaus prognozēt turpmāko nekustamā īpašuma tirgus attīstības virzienu.

Ober-Haus Real Estate Latvia | Valdes priekšsēdētājs | Guntis Kanenbergs

Ober-Haus Real Estate Advisors | Baltijas valstu vadošais analītiķis | Raimondas Reginis

Evita Zemberga-Zakalovska

Mārketinga speciāliste +371 67284544 +371 28232017
evita.zemberga@ober-haus.lv Gustava Zemgala gatve 76, Rīga, LV1039


Ober-Haus jaunumi