Biroju tirgus mainās

2020-02-11

Eiropā un visā pasaulē pilnas slodzes darbinieku skaits samazinās. Informācijas tehnoloģiju attīstības rezultātā darba process vairs nav ierobežots, bet gan kļuvis neformālāks, mobilāks un tajā pat laikā kolektīvāks. Mūsdienu biroji pārtop par daudzfunkcionālām telpām, kurās atvēlēta vieta ne tikai darbam, bet arī individuālai un kolektīvai atpūtai, kopīgām ēdienreizēm un sarunām. Šī tendence izplatās visā pasaulē un arī strauji ievirzās arī Latvijā.

Šāds darba stils arvien vairāk ietekmē uzņēmumus, līdz ar to populāri kļūst tā saucamie resimercial biroji, kas sevī apvieno dzīvojamo un komerciālo vidi. No darba devēju viedokļa ērts un patīkams birojs ir papildus ieguvums, kas stimulē darbiniekus vairāk pavadīt laika birojā un efektīvāk iesaistīties darbā.

Līdz ar to arvien vairāk uzņēmumi pieņem lēmumus pārcelties uz jaunām, energoefektīvām un modernām biroju ēkām. Jaunuzceltie projekti kopumā paaugstina mūsdienu biroja kvalitātes līmeni, tāpēc dažus vecākus projektus, kas būvēti pirms 15-20 gadiem, vairs nevar uzskatīt par moderniem A vai B klases birojiem.

2019. gada otrais pusgads Rīgas biroju tirgū aizvadīts aktīvi.

Attīstītājs Vastint Latvia nodeva ekspluatācijā kompleksa Business Garden Rīga pirmās kārtas ietvaros uzbūvētās divas biroju ēkas ar kopējo iznomājamo platību vairāk kā 14 000 kvadrātmetri, 200 velosipēdu stāvvietām, 109 pazemes un 504 virszemes autostāvvietām. Biroju ēka atrodas lieliskā vietā, ar ērtu piekļuvi un plašu zaļu dārzu. Atklātā tipa plānojums ļauj izveidot birojus no 1250 līdz 2700 kvadrātmetriem vienā stāvā. Uz doto brīdi iznomāti 20% telpu.

Pēc renovācijas un paplašināšanas Skanste City/Dunte attīstītājs SG Capital pievienojis 12,000 kvadrātmetrus mūsdienu biroju telpas, nodrošinot kopumā teju 50,000 kvadrātmetrus A un B klases birojus. Ēkai piešķirtais BREEAM In-Use ilgtspējības sertifikāts apliecina tās atbilstību starptautiskiem energoefektivitātes, ilgtspējības un drošības standartiem, kas nodrošina augstāku ēkas lietošanas, drošības un apkārtējās vides kvalitāti gan tās lietotājiem un apmeklētājiem, gan arī apkārtējiem iedzīvotājiem.

2019. gada otrajā pusgadā ekspluatācijā nodota arī centra tuvumā, Bukultu ielā uzbūvētā B+ klases biroju ēka RED LINE. Sešu stāvu biroju ēkas kopējā platība ir nepilni 6,000 kvadrātmetri. Šobrīd nomai pieejamās platības sasniedz 2,830 kvadrātmetrus. Pie ēkas ir stāvlaukums ar iespēju novietot 96 automašīnas, velo novietnes, kā arī apzaļumota teritorija.

2019. gada izskaņā nekustamo īpašumu projektu attīstītājs Domuss nodeva ekspluatācijā biroju ēku Mežaparka birojs, kas atrodas Ķelnes ielā 1 un ir daļa no vērienīgā nekustamā īpašuma attīstības projekta Mežaparka Rezidences. A klases biroju ēkas kopējā iznomājamā platība sastāda 3,344 kvadrātmetrus. Viesu autostāvvietas izvietotas ap ēku, bet biroju darbinieki savas automašīnas un velosipēdus varēs novietot pazemes vai blakus esošajā virszemes autostāvvietā. Nodrošinātas arī elektroauto uzlādes stacijas.

Biroju segmentā tuvākajos gados tendences noteiks modernie biroji, jo arī 2020. gadā plānots nodot virs 100,000 kvadrātmetriem jaunu biroju platību. Pieaugot piedāvājumam, iespējamas arī nomas maksas izmaiņas.

Lielais pieprasījums pēc modernām biroju telpām izraisīja nelielu nomas maksas pieaugumu 2019. gada laikā. Gada beigās A klases biroju nomas maksa ir no € 13.00 līdz € 16.00 par kvadrātmetru un no €8.00 līdz €13.00 par vadrātmetru B klases birojiem. Atsevišķas ekskluzīvas biroju ēkas pat pieprasa nomas maksu €17.00 – €18.00 par kvadrātmetru, neskaitot maksu par apsaimniekošanu. A kases birojos apsaimniekošanas maksa ir no €2.50 līdz €4.00 par kvadrātmetru mēnesī un B klases ēkās no €2.00 līdz €3.50 par kvadrātmetru mēnesī. Kopumā biznesa centri vairs nenodrošina bezmaksas autostāvvietas saviem īrniekiem, bet gan iznomā tās par papildu maksu sākot no €30 līdz €60 par vietu un līdz pat €180 par vietu pilsētas centrā, pazemes autostāvvietās.

Ober-Haus prognozē, ka, ja 2020. gadā kopējais brīvo biroja telpu skaits palielināsies, nomas maksa paliks tajā pašā līmenī vai pat piedzīvos nelielu lejupslīdi.

Ober-Haus Real Estate Latvia | 2020

Evita Zemberga-Zakalovska

Mārketinga speciāliste +371 67284544 +371 28232017
evita.zemberga@ober-haus.lv Gustava Zemgala gatve 76, Rīga, LV1039


Ober-Haus jaunumi