Ārzemju studenti Rīgas īres tirgū: ar katru gadu lielāka konkurence

2019-09-25

Ik gadu uz Rīgu mācību nolūkos brauc tūkstošiem studentu ne tikai no reģioniem, bet arī ārvalstīm. Lai gan Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) datu par to, cik ārzemju studentu jaunajā mācību gadā galvaspilsētā studē, vēl nav, iepriekšējo gadu tendences liecina, ka studentu skaits ar katru gadu palielinās.

IZM statistika par Latvijā studējošo skaitu liecina, ka ārvalstu studentu skaits Latvijas augstskolās ar katru gadu palielinās. Salīdzinot Rīgas augstskolu un koledžu ārvalstu studentu (mobilie studenti) skaitu pa gadiem, redzams, ka atšķirība ir ievērojama – 2017. gadā mācību iestādi Rīgā izvēlējās 3139 studenti, savukārt 2018. gadā – 7934 studenti.

Jautājām saviem kolēģiem pastāstīt, kāda ir šo studentu ietekme uz īres tirgu Rīgā.

Kā var raksturot pašreizējo situāciju īres tirgū – lielāks ir pieprasījums vai piedāvājums? Kādi dzīvokļi ir vispieprasītākie?

Īres tirgus šobrīd ir ļoti aktīvs. Visaktīvākais tas protams ir augusta beigās, jo studenti meklē jaunās mājas. Pieprasījums ir gan no ārzemju studentiem, gan vietējiem. Noteikti pieprasījums ir lielāks par piedāvājumu. Šajā periodā liela īrnieku daļa sākumā bija rēķinājušies ar zemākām cenām, bet īrēja to, kas pieejams par augstāku cenu, jo vajadzīga dzīvojamā platība.

Vispieprasītākie ir 1 istabas – studio tipa dzīvokļi cenu segmentā līdz 300 EUR mēn + kom. Ja nevar atrast vienistabas dzīvokli, daudzi studenti kooperējas un īrē lielākus dzīvokļus kopā.

Bet kopumā ir pieprasīts jebkurš segments. Katram dzīvoklim, protams, ir savs klientu loks.

Kā šo tirgu ietekmē studentu pieplūdums – vai pārmaiņas ir ļoti jūtamas vai to var raksturot kā pārejošu tendenci?

Studentu mācības sezonas sākums vienmēr ir karsts laiks dzīvokļu izīrētājiem.

Kā īres tirgus situāciju ietekmē ārvalstu studentu pieplūdums un rocība – vai tas tirgu kropļo vai gluži pretēji – veicina?

Tas īres namu un īres dzīvokļu piedāvājumu paplašina un izvēles iespējas ir lielākas.

Protams augustā/septembrī ir mazāk iespēju “ikdienas” īrniekam atrast piemērotu dzīvokli. Jārēķinās, ka piedāvātie dzīvokļi šajā laikā tiek ļoti ātri izīrēti un nav laika apdomāties un veikt garu izvēles procesu.

Ieteikums būtu tiem īrniekiem, kuri nav studenti, meklēt savu īres dzīvokli jau pēc studentu sezonas beigām, lai iegūtu ilgāku laiku un varētu izvēlēties sev piemērotāku dzīvokli. Protams, piedāvājums arī nebūs tik liels, kā augustā, jo liela daļa īpašnieku orientējas tieši uz studentiem.

Vai ir jūtama atšķirība tajā, kādus dzīvokļus izvēlas vietējie studenti un kādus – ārvalstu?

Skandināvija dotē studijas arī citās valstīs, kā arī bieži sedz dzīvošanas izmaksas. Tāpēc Skandināvijas studenti kopā īrē 2-3 istabu dzīvokļus, atbilstoši Skandināvijā pierastajām prasībām.

Ir ļoti daudz studentu no Indijas, kas meklē budžeta klases dzīvokļus. Viņu pieprasījums nav pēc augstas klases dzīvokļiem, galvenais nosacījums, lai tie ir aprīkoti dzīvokļi ar pilnu apsaimniekošanas/pārvaldīšanas servisu.

Citu valstu studentiem nav liela gaumes atšķirība uz māju vai dizainu. Klasisks Skandināvu dizains patīk lielākoties visiem studentiem.

Bet šajā aktīvājā īres tirgus laikā lielām izvēles iespējām neatliek laika, jo galvenais ir atrast dzīvojamo platību, lai uz studiju sākumu jau būtu dzīvesvieta.

Un vai studentos ir vērojama doma dzīvokli pirkt, nevis īrēt?

Nē, studentiem šāda doma nav. Mēdz būt, ka vecāki šajā laikā meklē iegādei dzīvokļus topošajiem studentiem. Bet pašiem studentiem nav līdzekļu dzīvokļa iegādei un nav arī iespējas saņemt kredītu, jo nav darba pieredzes un darba algas. Tomēr lielākoties visi vēlas īrēt, bieži vien kopā ar kādu no draugiem/paziņām, lai izdevumi būtu lētāki un kopā jautrāk.

Daudzi arī izmanto universitātes piedāvātās kopmītnes. Šis piedāvājums augstkolām krasi atšķiras, gan skaita/pieejamības gan kvalitātes ziņā. Augstkolas pašas cenšas izveidot labas kopmītnes, jo iespēja dzīvot tuvu skolai, nodrošina tām studentus.

 

 

Diāna Frīdenberga

Valdes priekšsēdētāja +37167284544 +37128232001
diana.fridenberga@ober-haus.lv Ieriķu iela 5, Riga, LV-1084


Ober-Haus jaunumi