2019.gada pirmajā pusgadā 75% mājokļu kredītu izsniegti dzīvokļu iegādei Rīgā un tās apkārtnē

2019-07-25

Lielākā daļa jeb 75% no mājokļu iegādei izsniegtajiem kredītiem tiek piešķirti dzīvokļu iegādei Rīgā un tās apkārtnē, informē “SEB bankas” privātpersonu segmenta komunikācijas vadītāja Elīna Neimane.

“SEB banka” šogad pirmajos sešos mēnešos mājokļa kredītos privātpersonām piešķīrusi 77 miljonus eiro, kas ir par 21% vairāk nekā 2018.gada pirmajos sešos mēnešos. No piešķirtajiem kredītiem 51% ir aizdevumi ar “Altum” atbalsta programmu ģimenēm vai jaunajiem speciālistiem.

“Joprojām lielākā daļa (75%) no piešķirtajiem aizdevumiem paredzēti dzīvokļa iegādei vai remontam, 15% – mājas iegādei, savukārt ap 6% – mājas būvniecībai. Apmēram 70% no visiem mājokļa pirkšanas darījumiem tiek noslēgti otrreizējā tirgū, taču turpina pieaugt pieprasījums jauno mājokļu segmentā, kā arī renovēto pirmskara māju segmentā. Aug arī iedzīvotāju vēlme iegādāties privātmājas,” norādīja Neimane.

“SEB bankas” valdes loceklis Arnis Škapars atzīmēja, ka šā gada pirmajos sešos mēnešos ir vērojama aktīvākā kredītu plūsma pēdējo gadu laikā, ko veicinājis kopējais aktivitātes pieaugums Rīgas un tās apkaimes mājokļu tirgū. “Tendences nekustamo īpašumu tirgū iet roku rokā ar iedzīvotāju maksātspēju – pieaugot ienākumiem, arvien vairāk cilvēku var atļauties investēt nekustamajā īpašumā un iegādāties savām vēlmēm un vajadzībām atbilstošu mājokli. Aug arī interese par privātmāju būvniecību, taču, plānojot budžetu, jāņem vērā būtiska tendence – nereti procesa gaitā celtniecības izmaksas pieaug. Līdz ar to rūpīgi jāizvērtē, vai māju var atļauties būvēt pašu spēkiem, vai tomēr izdevīgāk būtu iegādāties gatavu māju un pielāgot savām vēlmēm,” piebilda Škapars.

Viņš arī norādīja, ka viens no lielākajiem izaicinājumiem ir arī mājokļu pieejamība. Šobrīd ir vērojama plaisa starp to, ko pircējs var atļauties nopirkt, un cenu, par kuru pārdevējs piedāvā īpašumu. Pircēju finansiālās iespējas Rīgā visbiežāk nepārsniedz divu trīs istabu dzīvokļa pirkumu līdz 1200-1500 eiro par kvadrātmetru, savukārt mājokļu tirgū šādam piedāvājumam ir deficīts, un tuvākajā laikā situācija visdrīzāk nemainīsies.

Avots: LETA

Diāna Frīdenberga

Valdes priekšsēdētāja +37167284544 +37128232001
diana.fridenberga@ober-haus.lv Ieriķu iela 5, Riga, LV-1084


Ober-Haus jaunumi